Pinxhur

IMG_6743Përbërësit:

 • 10 kg speca
 • 15 kg domate
 • 3 filgjana të kafës  vaj
 • 1 filgjan të kafes  krip
 • 1 filgjan sheqer
 • 1 filgjan ufëll
 • 10 – 15  thelba hudhër
 • 1  –   2 tuba majdanoz

Përgatitja:9

Domatet i përvlojmë, i qërrojmë, i grijmë dhe i vemë të zihen. Poashtu edhe specat  i pjekim, i qërrojmë , i presim imtë  dhe ua shtojmë  domateve cilat  kemi shterur nga lëngu duke I zier afer 60 min. Domatet dhe specat i zijmë   3- 4 orë,  dhe kur pinxhuri fillon të  shterrët  i shtojmë vaj, kryp, hudhra, sheqer , ufëll, dhe i zijmë ashtu  edhe gjysëm ore sebashku.Në fund pinxhurit  i shtojmë majdanoz të  grirë dhe pas 15 min. e largojmë nga zjarri. Kavanozët të nxetë i  mbushim  me pinxhur të nxetë  pastaj i mbulojmë me batani dhe I lëmë ashtu te mbuluara disa orë, gjer sa të ftohen.

Turshi

IMG_6301 a

Përbërësit:

 • 10 kg perime te perziera
 • 10 L ujë
 • 400 g krip
 • 2dl uthull

Përgatitja:IMG_5804

Perimet e lara vehën në kavanozë ose enë te ndryshme të pershtatshme  për turshi dhe pervllohën me ujin e vluar me krip dhe uthull. Pastaj mbyllen mirë  dhe mbulohën me batani  për 24 orë. Vendi ku do ti ruani turshitë duhet të jet I erët dhe I ftohtë.

Ajvar

IMG_3766

Përbërësit:

 • 10 kg  speca
 • 2 dl vaj
 • 50  gr kripë

Përgatitja:IMG_6024a

Specat i lajmë, i pastrojmë,  i pjekim, i qërojmë , i bluajmë  dhe i vejmë në enë të thellë të pershtatshme për zierje. Ajvarin e zijmë 4- 6 orë nvarësishtë nga sasia e specave. Vajin dhe kripen  ia shtojmë atherë kurë ajvari e ka të shterur gjith lëngun qe e lëshojnë specat gjatë zierjes (pas 3 orë nga vendosja në zjarë). Ajvarin me vaj dhe me krip e zijmë spaku edhe 1 orë, atëherë e largojmë nga zjarri dhe ashtu të nxehtë e vendosim në kavanozë të sterilizuar, i mbyllim mirë dhe i ruajmë në vendë të ftohtë të përshtatshëm për turshi.

Kompot me fruta

Përbërësit:

 • 1 kg fruta (qershi, kumbulla, vishnje, manaferra, ose thana)
 • 1.500 ml. ujë
 • 500 gr sheqer

Përgatitja:

Kompotin me fruta mund ta konzervojmë për kohë më të gjatë nëse e përgadisim në këtë mënyrë:

1 kg fruta të pastruara i vendosim në 5 kavanozë. Kavanozët gjysmë të mbushur me fruta i mbushim me shërbet të cilin e fitojmë duke tretur 500 gr sheqer në 1.5 litra ujë. I mbyllim mirë me kapakë të metaltë dhe i vendosim në një tenxhere. Tenxheren në të cilën i kemi vendosur kavanozët e mbushim tërësisht me ujë dhe e vejmë në zjarr për të vluar. 10 minuta pasi që uji ka filluar të vloj e ndalim zjarrin dhe e lëmë të ftohet. Me përgatitjen e kompotëve në këtë mënyrë ruhet freskia dhe vlerat energjetike të frutave.

Limonada

Limonada është pije e shendetshme, natyrale dhe freskuese që përgatitet në shtëpitë tona që moti ashtu edhe sot. limonada

      Përbërësit:

 • 1L ujë
 • 2-3 limona
 • Sheqer sipas shijes

Përgatitja:

E tretim sheqerin në ujë të ftohët, pastaj ia shtojmë langun e limonave të shtrydhur

Rasenik – Pite me lakër të bardhë

Raseniku eshte lloj i pites, gatim i njohur dhe i perhapur  ne shum vende te kosoves. IMG_7728a

 Përbërësit

 Brumi:

 • 1kg.miell
 • 0.5L ujë
 • 1 lugë gjelle krip
 • 200 gr gjalpë ose 2 dl vaj

Yçi:pite

 • 1 kokë lakre të bardhë mesatare
 • 200 gr mazë
 • 1 gotë qumshtë
 • 1 lugë gjelle krip

Përgatitja:pite

Ujit me krip ua shtojmë miellin (së pari afër 600gr. pastaj duke i shtuar nga pak gjer sa të fitojmë brum homogjen, mesatarisht i fortë). Brumin e formuar  e ngheshim dhe e  ndajmë në 20-22 sopëza me madhësi të vesë, I ngjeshim një nga një kuleçët dhe I lëmë te mbuluar me picetë kuzhine 10- 20 min. Kështu brumi është i gatshëm për pite.

Lakrën e grime e zijmë 15 min. e kullojmë mirë ( e ndrydhim me duar deri sa e lëshon langun) mandej ia shtojmë një gotë qumshtë, një lugë krip dhe mazën.

Brumin e pitës  e ndajme në dy vende nga 11  kuleqë. Kuleqtë i t’hollojmë dhe i reshtojmë  një mbi një duke i lyer secilin me nga një lugë yndyrë . Në njërin katmerë me 11 kuleqë, që e shtrijmë mbi tepsinë e lyer me yndyrë e vendosim yçin me lakëre,  pastaj sipri e shtrijmë katmerin tjeter dhe e formojmë  rrethin e pites duke i bashkuar skajet e dy katmerëvë. Raseniku pjekët  për afër 40 min. dhe servohët  me turshi e posaqërisht domate.

Bukë kollomoqe

Buka e kollomojtë  ose bukë  misri është  njëra nga gatimet më të vjetra në  kuzhinën kosovare.buk

Përbërësit:

 • 1 kg miell misri
 • 700ml. ujë
 • 3-4 lug gjelle kos

Përgatitja:b

Në  drasën e gatimit e hedhim miellin e misrit dhe ne mesin e tijë  fillojmë  ta zbrazim ujin e vëluar duke e perzirë  vazhdimisht me lugë druri gjër sa mielli e pin gjith ujin. Kur kjo masë  fillon të  ftohët pak ather fillojmë me e mledh brumin në  topth, cilin e nxheshim disa herë  vertikalisht dhe horizontalisht dhe në fund e stypim duke ia dhan formen e bukës. Bukën e nxheshur  dhe të formuar e vendosim me kujdes në  tepsi të  lyer me vaj, pastaj e lujmë  sipri me kos  dhe e pjekim  afër  një  orë në temperaturë  më të lartë . Kjo është  mynyra  e moqme  tradicionale e gatimit të  bukës kollomoqe cila kërkon shum kujdes dhe perkushtim por unë  kam  provuar  mënyren më  të  lehtë  të  këtij gatimi dhe suksesi nuk ka munguar, pra njëjtit përbërës e njëjta procedurë  por me ujë  të  ftohtë .

Pasul

pasul

Përbërësit:

 • 0.5 kg pasul
 • 1 qepë
 • 2 speca
 • 1 domate
 • 1dl.vaj ose 100gr. yndyrë ( tlyn, margarine apo buter)
 • 1 lug gjelle krip
 • 1 lug gjelle biber te kuq

Përgatitja:IMG_2177

Pasulin me pak ujë e zijmë per 15 min.  Atë ujë e derdhim  dhe Ia shtojmë 2L. ujë të nxehtë. Tenxheren më pasul e lëmë në temperaturë  të ultë 2 – 3 orë. Qepën e grirë e kavërdisim në yndyrë, pastaj ia shtojmë specat e grirë dhe domatën e copëtuar imt. Të gjitha I fergojmë për afër 15 min, mandej ia shtojmë një lugë biber te kuqë dhe1- 2 kupa ujë  nga pasuli i zier. Fergesën më qepë, spec, domate dhe biber të kuqë ia shtojmë pasulit të zier , të cilit paraprakisht i kemi shtuar një lug gjelle kripë dhe ashtu e lëmë 15 min në tëmpëraturë minimale.

Çervish me mish të pulës

qervish

Përbërësit:

 • 1 pulë ose 1kg kaqika të pulës
 • 15 lugë gjelle miell misri
 • 2 dl vaj ose 200 gr gjalpë
 • 1 qepë
 • 1lugë gjelle krip
 • 200gr petë bakllave
 • Biber t’kuq
 • Biber t’zi

Përgatitja:me pule

Mishin e pulës e zijmë me qepë,krip, biber t’kuq dhe biber t’zi afër 1 orë varësisht qfare është pula. Miellin e misrit e kavërdisim afër 20 min.me yndyrë dhe kur fillon të ndron ngjyrë ( ngjyr kafeje t’qeltë) atëherë e përvlojmë me langun e mishit dhe e përzijmë vazhdimisht qe të mos bëhen duqa. Qervishin e derdhim mbi petet e bakllavës, paraprakisht te skuqura në tavë ,sipri e qesim mishin e pulës dhe e fusim tavën në furrë të reshkët afër 15 min. Çervishi me miell misri dhe me mish pule servohet me kos dhe hudher.

Revani me griz – Koh

koh.

Përbërësit:

 • 8 vezë
 • 8 lugë sheqer
 • 8 lugë miell
 • 8 lugë griz
 • 1 sheqer vanilje

Sherbeti:

 • 1 L qumësht
 • 8  lugë sheqer

Përgatitja:koh

Vezët dhe sheqerin i tundim me mikser ose tell dore për së paku 15 min. Shkumës së fituar ia shtojmë gradualisht miellin, grizin dhe sheqer vaniljen. Masën e përzijmë mirë me lugë, e derdhim në tëpsin e lyer ma vaj dhe e fusim në furrë të nxehur gjerë në 200C° Pas 5 min. temperatura e furres ulet për 50C° . Revanija pjeket afër 30 min. në 150C°

Rovanisë së vakët ia hedhim shërbetin nga qumshti dhe sheqeri te cilin paraprakishtë e këmi zier dhe  ftohur mirë.