Qyfte

Përbërësit:

  • 0.5 kg mish të bluar
  • 1 qepë
  • 2 vezë
  • 3 lugë miell
  • 1 lugë e mesme kripë
  • 1 lugë e mesme biber të kuq
  • Biber t’zi

    This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:

Brumin e qyfteve të përbërë nga mishi i bluar,vezët,qepa e grirë etj. e lëmë për afër 3 orë në frigorifer. Së pari i formësojmë qyftet i fusim së pari në miell e pastaj i hedhim në tiganin me vaj të nxehtë. Qyftet e skuqura në të dy anët i nxjerim nga vaji dhe i lëmë të ftohen pak. Zakonisht qyftet servohen me pire, pilaf, qervish dhe perime të ndryshme.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s