Llokuma

Llokumat janë gatim nga brumi i cili gatuhet në shtëpitë tona që nga kohtë e maherëshme gjër më sot.

Përbërësit:

  • 1 kg miell
  • 3 gota jogurt
  • 3 vezë
  • 3 lugë çaji sodë buke
  • 3 lugë të çaji krip

Jogurti dhe vezët nuk duhet të jen të ftohta

This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:

Brumin  e fituar nga këta përbërës e ngjeshim mirë dhe e lëmë ashtu të mbuluar së paku gjysmë orë. Pastaj e shtrijmë me tëhollues në një  petë të trashë afër 1 cm. dhe e  presim në katrorë . Copëzat e prera i hedhim në vaj të nxehtë dhe i fërgojmë në zjarrë të ultë gjër sa të skuqen. Llokumat e nxehtë i servojmë me djath, lëng, gjem ,mjaltë et….

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s