Përpeq

Perpeqi është një nga llojët e piteve shumë të pëlqyera në viset tona.

Përbërësit:

 • 7-8 petë  të  t’holluara
 • 150 gr gjalpë
 • 2 vezë
 • 300-500 gr djath taze
 • Ajkë  ose gjysmë teglle mazë
 • 0.5 L qumësht
 • 1-2 kripë

  This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:

Sëpari në enë të thellë I përzijmë vezët, dhjathin, ajkën dhe kripën. Në tepsinë e lyer me gjalpë i shtrijmë 2-3 petë të spërkatura me yndyrë dhe me qumësht, I shtojmë petët të mbetura të coptuara me dorë, pastaj e hedhim perzierjën e djathit me vezë dhe ajkë. Pasi që i hedhim sip  ër yndyrën dhe qumështin, përpeqin e fusim në furrë të nxehtë dhe e pjekim për afër 30 min.

Advertisements

Tavë me patligjana

Përbërësit:

 • 1 kg mish viçi
 • 3kg domate
 • 2 qepë
 • 2 speca
 • 2 patë lgjana të  zi
 • 150 gr gjalpë
 • 1-2 lugë  kripë
 • Bamje si pas deshirës

  This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:

Qepën e grijmë , e kavë rdisim dhe e hedhim  në tavë,  pastaj ia shtojmë  mishin. specat e grirë , domatet e qëruara dhe të  coptuara, patë lgjanat e zi, kripen dhe yndyrën.Tavën me domate e lë më  në  furrë  pë r afrë r 2 orë.  Koh pas kohe e përzijmë , dhe kur fillon të  reshkët atëher ia shtojmë  edhe bamjet . Tava me domate servohët e nxehtë  me sallatë , tarator ose turshi.

Kastraveca turshi

Në këto ditë vere me vapë kastravecat turshi jan mjaft të preferuara , siq jan përdorur edhe në kohërat e mëhershme gjër me sot .

Përbërësit:

3 kg kastraveca

2l ujë

1 filgjan kafeje kripë

This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:

Së pari e vlojmë ujin me kripë dhe e lëmë të ftohet gjer sa i vendosim  kastravecat në kavanoz. Kastravecat e pastruar i prejmë rathë rathë dhe I vendosim në enën prej qelqi. Si pas deshirës mund tua shtojmë disa speca të djegstë dhe biber të zi kokrra. Ujin e vëluar me kripë e hedhim të nxehtë mbi kastraveca,  e mbyllim enën mirë dhe ashtu e lëmë për disa ditë gjer sa të thartohen.

Leçenik

Leçeniku është një nga gatimet me miell misri  i preferuar në kuzhinën kosovare. Është i njohur edhe me emrin krelan misri

Përbërësit:

 • 1kg miell  misri
 • 3 tasa kos
 • 1 ajkë
 • 3 vezë
 • 200gr djath
 • 150gr puter të shrirë
 • 1lug  gjelle kripë
 • 1 pak. pluhur pecivë

  This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:

Mielli, kosi, vezët, kripa, djati dhe puteri i shkrirë perzihën mirë dhe zbrazën ne tepsi te lyer me yndyrë. Leçeniku pjekët afër 45 mn. në temperaturë prej 200 C dhe servohët me kosë, turshi, djathë  etj…

Djath I bardhë

Djathi I bardh fitohët nga qumështi I lopës, deles apo I dhisë. Prej  koëhrave të mëhërëshme gjër me sot djathi nuk mungonte në sofrat tona.

Përbërësit:

 • 3-5l qumësht
 • 1-2 lugë gjelle tharmë djathi
 • Kripë

  This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:

Qumshtit  të vakët I hedhim 1-2 lugë tharmë djathi, enen e mbulojmë me kapakë, e lëmë në vend të nxehtë  5-7  ore dhe pasi që fermentohet e hedhim në nape (cedillë) qe të kullohet. Pasi qe e lëshon hirrën, cedillën me shlirrë e vendosim në një drrasë siper cilës I vejmë një petë guri për të marë formën e shtypur. Djathin e njomë  e prejmë në copëza të cilat I kryposim dhe I rreshtojmë në shekë(kacë). Në disa treva tona djathi I bardhë është zënë edhe pa tharmë djathi por vetëm me shllirë.

Paçë me kokë viçi

Përbërësit:

 • 500 gr mish nga koka e viçit
 • 10 lugë miell
 • 1 dl vaj
 • 4 -5 thelba hudër
 • 1 lugë gjelle kripë.
 • Biber të kuq
 • Biber të zi
 • 1-2 lugë ufëll[s

  This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:

Kokën e viçit e pastrojmë dhe e zijmë me krip 60-90 min. Pasi që të ftohët e ndajmë mishin nga kockat dhe e bëjmë gati për paçën.

Miellin e kavërdisim në vaj gjer sa të fiton ngjyrë kafeje pastaj e përvloim me langun e mishit  të zier ose ujë të vluar (për afër një litër e gjysmë) dhe e përzijmë pa ndërpre me lugë druri,gjer sa të trashët. Paçën e lëmë të zihet në temperatur të ulët afër 20 min. Pastaj ia shtojmë mishin e copëtuar, hudrat, kripën, biberin e kuq të djegur në pak yndyrë, biberin e zi, 1-2 lugë ufëll, dhe e lëmë të zihet për 10 min. Paça me mish koke servohet e nxehtë, zakonisht si paragjellë.

Sheqerpare të lehta (kadin xhybeg)

Sheqerparet e lehta të gatuara në mënyrë të thjeshtë janë të shijshme  të lehta për tu gatuar dhe pregatitën zakonisht për festa të ndryshme.

Përbërësit për brumin:

 • 300gr. miell
 • 150 gr gjalpë
 • 1 gotë qaji sheqer
 • 1 vezë
 • 2 lugë kos
 • 2 lugë qaji pecivë
 • 100 gr arra, lejthi, ose bajame

  This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:

Brumi:

Puterit te shkrirë i shtojmë një gotë të qait sheqer, një vezë, dy lugë kos, dy lugë pluhur per gatime dhe miell. Brumin e fituar nga këta perbërës e ndajmë në 12 – 14 toptha me madhësi të arrës. Arrat e grimcuara mund t’ia hedhim brumit duke i formuar topthat apo t’ua vejmë nga një thelb arre në mes. Sheqerparet i reshtojmë në tepsi të lyer me yndyrë dhe i pjekim 30 – 40 min. në temperaturë 200 C. dhe ashtu të nxehta i përvlojmë me shërbet të vakët. Kjo ëmbëlsirë shpesh servohet me tambëloriz.

Shërbeti:

750gr. sheqer

0.5l ujë

Shërbetin e vlojmë 10 min dhe e lëmë të ftohet.

Supë pule me karrota

Përbërësit:

 • 200gr. mish pule
 • 2 karota
 • 2 lugë vaj
 • 2 lugë vegetë
 • 2 lugë kos
 • 1 vezë
 • Majdanoz

  This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:

Mishin e pulës dhe karrotat i zijmë në tënxhere me 2l ujë, dhe pastaj u shtojmë vegetë, një grusht fide dhe ashtu i lëmë të zihen për 10 min. Para se ta largojmë supën nga zjarri, ia shtojmë vezën e tundur me 2 lugë kos dhe majdanozin.

Çorbë me oriz

Përbërësit:

 • 200 -300 gr mish pule
 • 1 gotë oriz
 • 100gr gjalpë apo 1dl vaj
 • 1 lug gjelle kripë
 • 2 lug miell
 • 2-3 thelba hudër
 • Biber t’kuq
 • 1 ajkë

  This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:

Në mjë enë me 2l. ujë e zijmë mishin e pulës me kripë , mandej ia shtojmë orizin. Pasi që të zihët orizi, çorbës ia shtojmë hudrat dhe 2 lugë miell të tretur në ujë të ftohtë, dhe kështu e lëmë të zihet për 10 min. Pastaj sipri ia qesim  yndyrën e djegur me pak biber të kuq, atëherë  e largojmë nga zjarri dhe ia shtojmë ajkën.

Pitalka ramazani

Pitalkat e ramazanit janë gatime që kryesisht përgatiten për muajin e agjërimit,  janë shumë të preferuara dhe përgatiten në disa mënyra. Kemi pitalka me qaragat, me suxhuk, me gjizë dhe kopër.

Përbërësit:

 • 1. kg miell
 • 0.5 L ujë
 • 1 gotë qumësht
 • 1  lugë gjelle tharm buke
 • 1 lugë gjelle kripë

  This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:

Në një gotë me qumësht hedhim një lugë tharm buke, pak kripë, pak sheqer dhe e lëmë ashtu afër 15 min që të vije. Tharmin e ardhur e përzijmë me miell, ujë dhe kripë gjerë sa të fitojmë brum homogjen të cilin e lëmë të mbuluar me picetë kuzhine 90-120min. Brumin e ardhur e ngjeshim me miell dhe e ndajmë në 3 -4 kuleqë të cilët i shtrijmë në picetë të përmillur kuzhine dhe i lëmë ashtu 20 min. Kulaqin e ardhur nga piceta e hedhim në tepsi të nxehtë, e shpojmë në disa vende dhe e fusim në furrë shumë të nxehur. Sipas dëshirës pitalkës i shtojmë suxhuk, gjizë me kopër apo farra qaragati . Pitalkat pjekën për 15- 20 min.