Lakror misri me spanaq

Përbërësit:

  • 1kg miell misri
  • 1L ujë
  • 2 lugë gjelle kripë
  • 250 gr gjalpë
  • 1 kg spanaq
  • 1kg.  kos
  • 1 vezë

    This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:

Në një tenxhere e vlojmë ujin me kripë dhe 100gr. gjalpë. E largojmë tenxheren nga zjarri, e hedhim miellin e misrit duke e përzier vazhdimisht dhe brumin e fituar e lëmë të ftohet. Spanaqin të pastruar dhe të grirë e ndrydhim me një lugë kripë, ia shtomë një vezë,disa lugë kos, disa qepurka sipas dëshirës dhe ashtu e bëjmë gati për lakror. Gjysmën e brumit e shtrojmë në tëpsi të lyer me yndyrë, hedhim disa lugë gjalpë të shrirë, e hedhim spanaqin e përgatitur dhe mbi të e shtrojmë gjysmën e mbetur të brumit.  Para se ta fusim në furrë të nxehur mirë, lakrorin e spërkasim me yndyrë dhe e pjekim afër një orë ne temperaturë maksimale. Lakrorin e skuqur e nxjerim nga furra, ia hedhim kosin dhe e kthejmë në furrë të ndalur për 10 min.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s