Çervish me mish të pulës

qervish

Përbërësit:

 • 1 pulë ose 1kg kaqika të pulës
 • 15 lugë gjelle miell misri
 • 2 dl vaj ose 200 gr gjalpë
 • 1 qepë
 • 1lugë gjelle krip
 • 200gr petë bakllave
 • Biber t’kuq
 • Biber t’zi

Përgatitja:me pule

Mishin e pulës e zijmë me qepë,krip, biber t’kuq dhe biber t’zi afër 1 orë varësisht qfare është pula. Miellin e misrit e kavërdisim afër 20 min.me yndyrë dhe kur fillon të ndron ngjyrë ( ngjyr kafeje t’qeltë) atëherë e përvlojmë me langun e mishit dhe e përzijmë vazhdimisht qe të mos bëhen duqa. Qervishin e derdhim mbi petet e bakllavës, paraprakisht te skuqura në tavë ,sipri e qesim mishin e pulës dhe e fusim tavën në furrë të reshkët afër 15 min. Çervishi me miell misri dhe me mish pule servohet me kos dhe hudher.

Advertisements

Revani me griz – Koh

koh.

Përbërësit:

 • 8 vezë
 • 8 lugë sheqer
 • 8 lugë miell
 • 8 lugë griz
 • 1 sheqer vanilje

Sherbeti:

 • 1 L qumësht
 • 8  lugë sheqer

Përgatitja:koh

Vezët dhe sheqerin i tundim me mikser ose tell dore për së paku 15 min. Shkumës së fituar ia shtojmë gradualisht miellin, grizin dhe sheqer vaniljen. Masën e përzijmë mirë me lugë, e derdhim në tëpsin e lyer ma vaj dhe e fusim në furrë të nxehur gjerë në 200C° Pas 5 min. temperatura e furres ulet për 50C° . Revanija pjeket afër 30 min. në 150C°

Rovanisë së vakët ia hedhim shërbetin nga qumshti dhe sheqeri te cilin paraprakishtë e këmi zier dhe  ftohur mirë.

Kajmaqin

Përbërësit:IMG_5390

 • 8 vezë
 • 8 lugë gjelle sheqer
 • 1l qumësht
 • 3 lugë gjelle miell ose nisheste

Sherbeti:

 • 300gr. sheqer
 • 2 dl. ujë

Përgatitja:kajmaqin

Vezët i tundim mirë me sheqer dhe miell, pastaj ua shtojmë qumshtin pak nga pak duke i përzier vazhdimisht. Këtë masë e derdhim në tepsi të nxehtë, të lyer me vaj. Kajmaqini pjeket në temperaturë maksimale 30 – 40 min.  dhe pasi që të skuqet mjaft e nxjerim nga furra dhe ja derdhim sipër shërbetin cilin e vlojme paraprakishte 5 min. Kjo ëmbëlsirë servohet e ftohur.