Revani me griz – Koh

koh.

Përbërësit:

  • 8 vezë
  • 8 lugë sheqer
  • 8 lugë miell
  • 8 lugë griz
  • 1 sheqer vanilje

Sherbeti:

  • 1 L qumësht
  • 8  lugë sheqer

Përgatitja:koh

Vezët dhe sheqerin i tundim me mikser ose tell dore për së paku 15 min. Shkumës së fituar ia shtojmë gradualisht miellin, grizin dhe sheqer vaniljen. Masën e përzijmë mirë me lugë, e derdhim në tëpsin e lyer ma vaj dhe e fusim në furrë të nxehur gjerë në 200C° Pas 5 min. temperatura e furres ulet për 50C° . Revanija pjeket afër 30 min. në 150C°

Rovanisë së vakët ia hedhim shërbetin nga qumshti dhe sheqeri te cilin paraprakishtë e këmi zier dhe  ftohur mirë.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s