Kavurme

Kavurmja është gjellë  e shijshme, e ngjajshme me jahninë cila pregatitet  zakonisht ne stinen dimërore

Kavurme (2)ab

Përbërsit:

  • 500 gr mish viçi
  • 2 kg qepë
  • 200 gr gjalpë ose 1dl. Vaj
  • 1 lug gjelleje kripë
  • 5 – 6  krerë hudhër
  • 1 lug gjelle biber të kuq
  • 1 lugë reçeli  biber të zi
  • 1-2 lugë gjelleje uthull

Përgatitja:a

Qepët i grijmë dhe i kavërdisim afër gjysmë ore me 1 lugë kripë duke i perzier pandërpre që  të mos nxhiten për tengjere, pastaj ua shtojmë yndyrën, mishin, biberin e kuq dhe 2 gota ujë dhe i zijmë në temperaturë të ulët 1 orë. Krerët e hudhrës i lajmë mirë dhe ashtu si janë pa i ndarë në thelba, ua shtojmë qepëve tash ma të ziera dhe të shterura. Kavurmën me hudhra e zimjë edhe gjysmë ore, ia  shtojmë  uthullën, biberin e zi dhe e largoimë  nga zjarri. Kavurmja servohet e nxehtë ne kombinim me pire , pilaf, patate te skuqura  dhe turshi.

Advertisements

One thought on “Kavurme

  1. You blog looks amazingly delicious. I wish it was in English too, or with a translation option so that I can also try and make some of your great creations. 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s