Kavurme

Kavurmja është gjellë  e shijshme, e ngjajshme me jahninë cila pregatitet  zakonisht ne stinen dimërore

Kavurme (2)ab

Përbërsit:

 • 500 gr mish viçi
 • 2 kg qepë
 • 200 gr gjalpë ose 1dl. Vaj
 • 1 lug gjelleje kripë
 • 5 – 6  krerë hudhër
 • 1 lug gjelle biber të kuq
 • 1 lugë reçeli  biber të zi
 • 1-2 lugë gjelleje uthull

Përgatitja:a

Qepët i grijmë dhe i kavërdisim afër gjysmë ore me 1 lugë kripë duke i perzier pandërpre që  të mos nxhiten për tengjere, pastaj ua shtojmë yndyrën, mishin, biberin e kuq dhe 2 gota ujë dhe i zijmë në temperaturë të ulët 1 orë. Krerët e hudhrës i lajmë mirë dhe ashtu si janë pa i ndarë në thelba, ua shtojmë qepëve tash ma të ziera dhe të shterura. Kavurmën me hudhra e zimjë edhe gjysmë ore, ia  shtojmë  uthullën, biberin e zi dhe e largoimë  nga zjarri. Kavurmja servohet e nxehtë ne kombinim me pire , pilaf, patate te skuqura  dhe turshi.

Advertisements

Reçel me kungull

IMG_9634a

Përbërësit:

 • 2kg copëza kungulli
 • 2kg sheqer
 • 2l ujë të gëlqerosur
 • 200gr arra

Përgatitja:IMG_7789

Kungullin e misirit- vidim- hotin si i thonë në disa anë te vendit tonë e qërojme dhe e presim ne copëza të cilat i lëmë 2 orë në ujë të gëlqerosur (100gr. gëlqere te tretura në 2l ujë). Copëzat e kungullit i nxjerim nga gëlqerja, i shpërlajmë 3-4 herë me ujë të hxehtë, i kullojmë mirë, pastaj i vendosim në shërbetin e nxehtë, cilin më parë e kemi vluar (2kg sheqer me 400ml. ujë). Reçelin e zijmë në zjarrë të ngadalshëm 1orë, pastaj i hedhim arrat, e zijme edhe 15 min. dhe e largojmë nga zjarri.

Kavanozët e sterilizuar i mbushim me reçel të nxehtë dhe i mbyllim hermetikishtë.

Krem pite

IMG_0319a

Prëbërësit:

Brumi:

 • 250 gr brum i ngrirë i fletëzuar

Krema:

 • 2 L qumësht
 • 2 x 150 gr sheqer
 • 2 sheqer vanilije
 • 2 lugë gjelle miell
 • 200 gr nisheste
 • 7 vezë

Përgatitja:

Brumi:

Brumin e ngrirë e lëmë të shkrihet pak, sa për ta t’holluar, e ndajmë në dy pjesë me madhësi të tepsisë në të cilën do ta përgadisim krem piten. Të dy pjestë e brumit I pjekim vec e vec nga 20 minuta n temperaturë prej 180 gradë C.

Krema:

 1. 7 të kuqeët vesë I tundim me 150 gr sheqer, dy sheqer vanilje, ua shtojmë gradualishtë 300 ml qumësht (nga 2 L) dy lugë miell dhe njshestën duke i tundur vazhdimishtë me tel kuzhine deri sa të fitohet një masë homogjene.
 1. Në një tenxhere të thellë, (min. 3 Litrshe) i vlojmë 1.7 Litra qumësht dhe ngadal ia shtojmë przierjen e përgatitur më parë, duke e przier vazhdimishtë me lugë druri pr 1-2 minuta. Pasi kemi fituar një kremë të trashë, e largojmë atë nga zjarri, dhe ia shtojmë shkumën e dendur të fituar nga të bardhat e vezëve të cilat i tundim me 150 gr sheqer. Kët mas e kthejmë në zjarr pr 1-2 minuta të tjerë. Dhe kshtu krema është e gatshme për tu shtrirë në mes të dy petëve të pjekura më parë.

Krem pitja pluhroset me sheqer pluhur dhe lihet të ftohet së paku 12 orë

Lakra turshi

IMG_0013 copy

Përbërësit:

 • 30kg lakra
 • 600gr kripë të trashë për turshi

This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:   

Pasi që ti pastrojmë nga gjethet e papërdorshme, e largojmë me kujdes mbrendësinë  (koqanin – pjesën e fortë nga kokrra e lakrës), pastaj boshllëkun e mbushim me një grushtë kripë. Krerët e lakrës me kripë i reshtojmë në enë të përshtatshme për turshi (fuçi – kacë 60 litërshe). Kështu të radhitura në fuçi, lakrat i lëmë për 24 orë pa ujë, pastaj sipër ua hedhim ujin e ftohtë në të cilin e kemi tretur kripën e mbetur (Ena të mbushet me ujë deri në grykë). Pas 2-3 jave lakrat thartohen dhe janë të gatshme për t’u konsumuar. Ujin e kryposur (rasojin) mund ta përdorni si pije e cila përmban vitamin C , prandaj  është e shëndetshme. Rasoji bëhet mi i shijshëm nëse paraprakisht e bëjmë procesin e zbrazje-mbushjes (pasi qe thartohen lakrat, një sasi e lëngut  e nxjerrim përmes qepit nga fundi i fuçisë dhe prap e hedhim sipër lakrave. Ky veprim përseritet disa herë (2 -3 herë në muaj).

Pinxhur

IMG_6743Përbërësit:

 • 10 kg speca
 • 15 kg domate
 • 3 filgjana të kafës  vaj
 • 1 filgjan të kafes  krip
 • 1 filgjan sheqer
 • 1 filgjan ufëll
 • 10 – 15  thelba hudhër
 • 1  –   2 tuba majdanoz

Përgatitja:9

Domatet i përvlojmë, i qërrojmë, i grijmë dhe i vemë të zihen. Poashtu edhe specat  i pjekim, i qërrojmë , i presim imtë  dhe ua shtojmë  domateve cilat  kemi shterur nga lëngu duke I zier afer 60 min. Domatet dhe specat i zijmë   3- 4 orë,  dhe kur pinxhuri fillon të  shterrët  i shtojmë vaj, kryp, hudhra, sheqer , ufëll, dhe i zijmë ashtu  edhe gjysëm ore sebashku.Në fund pinxhurit  i shtojmë majdanoz të  grirë dhe pas 15 min. e largojmë nga zjarri. Kavanozët të nxetë i  mbushim  me pinxhur të nxetë  pastaj i mbulojmë me batani dhe I lëmë ashtu te mbuluara disa orë, gjer sa të ftohen.

Turshi

IMG_6301 a

Përbërësit:

 • 10 kg perime te perziera
 • 10 L ujë
 • 400 g krip
 • 2dl uthull

Përgatitja:IMG_5804

Perimet e lara vehën në kavanozë ose enë te ndryshme të pershtatshme  për turshi dhe pervllohën me ujin e vluar me krip dhe uthull. Pastaj mbyllen mirë  dhe mbulohën me batani  për 24 orë. Vendi ku do ti ruani turshitë duhet të jet I erët dhe I ftohtë.

Ajvar

IMG_3766

Përbërësit:

 • 10 kg  speca
 • 2 dl vaj
 • 50  gr kripë

Përgatitja:IMG_6024a

Specat i lajmë, i pastrojmë,  i pjekim, i qërojmë , i bluajmë  dhe i vejmë në enë të thellë të pershtatshme për zierje. Ajvarin e zijmë 4- 6 orë nvarësishtë nga sasia e specave. Vajin dhe kripen  ia shtojmë atherë kurë ajvari e ka të shterur gjith lëngun qe e lëshojnë specat gjatë zierjes (pas 3 orë nga vendosja në zjarë). Ajvarin me vaj dhe me krip e zijmë spaku edhe 1 orë, atëherë e largojmë nga zjarri dhe ashtu të nxehtë e vendosim në kavanozë të sterilizuar, i mbyllim mirë dhe i ruajmë në vendë të ftohtë të përshtatshëm për turshi.

Kompot me fruta

Përbërësit:

 • 1 kg fruta (qershi, kumbulla, vishnje, manaferra, ose thana)
 • 1.500 ml. ujë
 • 500 gr sheqer

Përgatitja:

Kompotin me fruta mund ta konzervojmë për kohë më të gjatë nëse e përgadisim në këtë mënyrë:

1 kg fruta të pastruara i vendosim në 5 kavanozë. Kavanozët gjysmë të mbushur me fruta i mbushim me shërbet të cilin e fitojmë duke tretur 500 gr sheqer në 1.5 litra ujë. I mbyllim mirë me kapakë të metaltë dhe i vendosim në një tenxhere. Tenxheren në të cilën i kemi vendosur kavanozët e mbushim tërësisht me ujë dhe e vejmë në zjarr për të vluar. 10 minuta pasi që uji ka filluar të vloj e ndalim zjarrin dhe e lëmë të ftohet. Me përgatitjen e kompotëve në këtë mënyrë ruhet freskia dhe vlerat energjetike të frutave.

Limonada

Limonada është pije e shendetshme, natyrale dhe freskuese që përgatitet në shtëpitë tona që moti ashtu edhe sot. limonada

      Përbërësit:

 • 1L ujë
 • 2-3 limona
 • Sheqer sipas shijes

Përgatitja:

E tretim sheqerin në ujë të ftohët, pastaj ia shtojmë langun e limonave të shtrydhur

Rasenik – Pite me lakër të bardhë

Raseniku eshte lloj i pites, gatim i njohur dhe i perhapur  ne shum vende te kosoves. IMG_7728a

 Përbërësit

 Brumi:

 • 1kg.miell
 • 0.5L ujë
 • 1 lugë gjelle krip
 • 200 gr gjalpë ose 2 dl vaj

Yçi:pite

 • 1 kokë lakre të bardhë mesatare
 • 200 gr mazë
 • 1 gotë qumshtë
 • 1 lugë gjelle krip

Përgatitja:pite

Ujit me krip ua shtojmë miellin (së pari afër 600gr. pastaj duke i shtuar nga pak gjer sa të fitojmë brum homogjen, mesatarisht i fortë). Brumin e formuar  e ngheshim dhe e  ndajmë në 20-22 sopëza me madhësi të vesë, I ngjeshim një nga një kuleçët dhe I lëmë te mbuluar me picetë kuzhine 10- 20 min. Kështu brumi është i gatshëm për pite.

Lakrën e grime e zijmë 15 min. e kullojmë mirë ( e ndrydhim me duar deri sa e lëshon langun) mandej ia shtojmë një gotë qumshtë, një lugë krip dhe mazën.

Brumin e pitës  e ndajme në dy vende nga 11  kuleqë. Kuleqtë i t’hollojmë dhe i reshtojmë  një mbi një duke i lyer secilin me nga një lugë yndyrë . Në njërin katmerë me 11 kuleqë, që e shtrijmë mbi tepsinë e lyer me yndyrë e vendosim yçin me lakëre,  pastaj sipri e shtrijmë katmerin tjeter dhe e formojmë  rrethin e pites duke i bashkuar skajet e dy katmerëvë. Raseniku pjekët  për afër 40 min. dhe servohët  me turshi e posaqërisht domate.