Kavurme

Kavurmja është gjellë  e shijshme, e ngjajshme me jahninë cila pregatitet  zakonisht ne stinen dimërore

Kavurme (2)ab

Përbërsit:

 • 500 gr mish viçi
 • 2 kg qepë
 • 200 gr gjalpë ose 1dl. Vaj
 • 1 lug gjelleje kripë
 • 5 – 6  krerë hudhër
 • 1 lug gjelle biber të kuq
 • 1 lugë reçeli  biber të zi
 • 1-2 lugë gjelleje uthull

Përgatitja:a

Qepët i grijmë dhe i kavërdisim afër gjysmë ore me 1 lugë kripë duke i perzier pandërpre që  të mos nxhiten për tengjere, pastaj ua shtojmë yndyrën, mishin, biberin e kuq dhe 2 gota ujë dhe i zijmë në temperaturë të ulët 1 orë. Krerët e hudhrës i lajmë mirë dhe ashtu si janë pa i ndarë në thelba, ua shtojmë qepëve tash ma të ziera dhe të shterura. Kavurmën me hudhra e zimjë edhe gjysmë ore, ia  shtojmë  uthullën, biberin e zi dhe e largoimë  nga zjarri. Kavurmja servohet e nxehtë ne kombinim me pire , pilaf, patate te skuqura  dhe turshi.

Advertisements

Reçel me kungull

IMG_9634a

Përbërësit:

 • 2kg copëza kungulli
 • 2kg sheqer
 • 2l ujë të gëlqerosur
 • 200gr arra

Përgatitja:IMG_7789

Kungullin e misirit- vidim- hotin si i thonë në disa anë te vendit tonë e qërojme dhe e presim ne copëza të cilat i lëmë 2 orë në ujë të gëlqerosur (100gr. gëlqere te tretura në 2l ujë). Copëzat e kungullit i nxjerim nga gëlqerja, i shpërlajmë 3-4 herë me ujë të hxehtë, i kullojmë mirë, pastaj i vendosim në shërbetin e nxehtë, cilin më parë e kemi vluar (2kg sheqer me 400ml. ujë). Reçelin e zijmë në zjarrë të ngadalshëm 1orë, pastaj i hedhim arrat, e zijme edhe 15 min. dhe e largojmë nga zjarri.

Kavanozët e sterilizuar i mbushim me reçel të nxehtë dhe i mbyllim hermetikishtë.

Krem pite

IMG_0319a

Prëbërësit:

Brumi:

 • 250 gr brum i ngrirë i fletëzuar

Krema:

 • 2 L qumësht
 • 2 x 150 gr sheqer
 • 2 sheqer vanilije
 • 2 lugë gjelle miell
 • 200 gr nisheste
 • 7 vezë

Përgatitja:

Brumi:

Brumin e ngrirë e lëmë të shkrihet pak, sa për ta t’holluar, e ndajmë në dy pjesë me madhësi të tepsisë në të cilën do ta përgadisim krem piten. Të dy pjestë e brumit I pjekim vec e vec nga 20 minuta n temperaturë prej 180 gradë C.

Krema:

 1. 7 të kuqeët vesë I tundim me 150 gr sheqer, dy sheqer vanilje, ua shtojmë gradualishtë 300 ml qumësht (nga 2 L) dy lugë miell dhe njshestën duke i tundur vazhdimishtë me tel kuzhine deri sa të fitohet një masë homogjene.
 1. Në një tenxhere të thellë, (min. 3 Litrshe) i vlojmë 1.7 Litra qumësht dhe ngadal ia shtojmë przierjen e përgatitur më parë, duke e przier vazhdimishtë me lugë druri pr 1-2 minuta. Pasi kemi fituar një kremë të trashë, e largojmë atë nga zjarri, dhe ia shtojmë shkumën e dendur të fituar nga të bardhat e vezëve të cilat i tundim me 150 gr sheqer. Kët mas e kthejmë në zjarr pr 1-2 minuta të tjerë. Dhe kshtu krema është e gatshme për tu shtrirë në mes të dy petëve të pjekura më parë.

Krem pitja pluhroset me sheqer pluhur dhe lihet të ftohet së paku 12 orë

Lakra turshi

IMG_0013 copy

Përbërësit:

 • 30kg lakra
 • 600gr kripë të trashë për turshi

This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:   

Pasi që ti pastrojmë nga gjethet e papërdorshme, e largojmë me kujdes mbrendësinë  (koqanin – pjesën e fortë nga kokrra e lakrës), pastaj boshllëkun e mbushim me një grushtë kripë. Krerët e lakrës me kripë i reshtojmë në enë të përshtatshme për turshi (fuçi – kacë 60 litërshe). Kështu të radhitura në fuçi, lakrat i lëmë për 24 orë pa ujë, pastaj sipër ua hedhim ujin e ftohtë në të cilin e kemi tretur kripën e mbetur (Ena të mbushet me ujë deri në grykë). Pas 2-3 jave lakrat thartohen dhe janë të gatshme për t’u konsumuar. Ujin e kryposur (rasojin) mund ta përdorni si pije e cila përmban vitamin C , prandaj  është e shëndetshme. Rasoji bëhet mi i shijshëm nëse paraprakisht e bëjmë procesin e zbrazje-mbushjes (pasi qe thartohen lakrat, një sasi e lëngut  e nxjerrim përmes qepit nga fundi i fuçisë dhe prap e hedhim sipër lakrave. Ky veprim përseritet disa herë (2 -3 herë në muaj).

Pinxhur

IMG_6743Përbërësit:

 • 10 kg speca
 • 15 kg domate
 • 3 filgjana të kafës  vaj
 • 1 filgjan të kafes  krip
 • 1 filgjan sheqer
 • 1 filgjan ufëll
 • 10 – 15  thelba hudhër
 • 1  –   2 tuba majdanoz

Përgatitja:9

Domatet i përvlojmë, i qërrojmë, i grijmë dhe i vemë të zihen. Poashtu edhe specat  i pjekim, i qërrojmë , i presim imtë  dhe ua shtojmë  domateve cilat  kemi shterur nga lëngu duke I zier afer 60 min. Domatet dhe specat i zijmë   3- 4 orë,  dhe kur pinxhuri fillon të  shterrët  i shtojmë vaj, kryp, hudhra, sheqer , ufëll, dhe i zijmë ashtu  edhe gjysëm ore sebashku.Në fund pinxhurit  i shtojmë majdanoz të  grirë dhe pas 15 min. e largojmë nga zjarri. Kavanozët të nxetë i  mbushim  me pinxhur të nxetë  pastaj i mbulojmë me batani dhe I lëmë ashtu te mbuluara disa orë, gjer sa të ftohen.

Turshi

IMG_6301 a

Përbërësit:

 • 10 kg perime te perziera
 • 10 L ujë
 • 400 g krip
 • 2dl uthull

Përgatitja:IMG_5804

Perimet e lara vehën në kavanozë ose enë te ndryshme të pershtatshme  për turshi dhe pervllohën me ujin e vluar me krip dhe uthull. Pastaj mbyllen mirë  dhe mbulohën me batani  për 24 orë. Vendi ku do ti ruani turshitë duhet të jet I erët dhe I ftohtë.

Ajvar

IMG_3766

Përbërësit:

 • 10 kg  speca
 • 2 dl vaj
 • 50  gr kripë

Përgatitja:IMG_6024a

Specat i lajmë, i pastrojmë,  i pjekim, i qërojmë , i bluajmë  dhe i vejmë në enë të thellë të pershtatshme për zierje. Ajvarin e zijmë 4- 6 orë nvarësishtë nga sasia e specave. Vajin dhe kripen  ia shtojmë atherë kurë ajvari e ka të shterur gjith lëngun qe e lëshojnë specat gjatë zierjes (pas 3 orë nga vendosja në zjarë). Ajvarin me vaj dhe me krip e zijmë spaku edhe 1 orë, atëherë e largojmë nga zjarri dhe ashtu të nxehtë e vendosim në kavanozë të sterilizuar, i mbyllim mirë dhe i ruajmë në vendë të ftohtë të përshtatshëm për turshi.

Speca turshi me vaj, uthull dhe hudhër

Përbërësit:

 • 10 kg speca
 • 2L ujë
 • 0.5 L vaj
 • 0.5 L uthull
 • 300 gr krip
 • 1 filgjan kafeje sheqer
 • 10 thelba hudhër
 • 10 karota
 • 2 tuba majdanoz

Përgatitja:

This slideshow requires JavaScript.

Specat i pastrojmë, i mbushim me nga një lugë çaji krip, i radhisim në tepsi dhe i fusim në furrë të nxehtë 10 – 15 min. Pastaj i nxjerim nga furra , i derdhim nga tepsia në enë të thellë, i shtypim me pjatë dhe e mbyllim enën me kapak. Ky veprim përseritet deri sa i vendosim të gjithë specat në enën perkatëse. Pastaj në një tenxhere i vlojmë 2 litra ujë, kripën ,vajin, uthullën dhe sheqerin, kështuqë lëngun (presollin) ta kemi të gatshëm për specat.
Specat i nxjerim nga ena e thellë dhe i vendosim në kavanozë të sterilizuar duke i shtuar karrota të grira, disa thelba hudhër dhe majdanoz. Kohë pas kohe ua hedhim nga një filgjan nga presolli i vluar. Kavanozët e mbushur me speca, i mbyllim mirë me kapakë, i mbulojmë me mbulesë të ngrohtë dhe ashtu të mbyllura i lëmë për 24 orë.

Supë pule me karrota

Përbërësit:

 • 200gr. mish pule
 • 2 karota
 • 2 lugë vaj
 • 2 lugë vegetë
 • 2 lugë kos
 • 1 vezë
 • Majdanoz

  This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:

Mishin e pulës dhe karrotat i zijmë në tënxhere me 2l ujë, dhe pastaj u shtojmë vegetë, një grusht fide dhe ashtu i lëmë të zihen për 10 min. Para se ta largojmë supën nga zjarri, ia shtojmë vezën e tundur me 2 lugë kos dhe majdanozin.

Çaj bliri

Çaji i blirit është një nga llojet e çajit i cili është përdorur në trevat tona me shekuj. Eshtë pije me aromë, shije të vëqant dhe cilësi shëruese

Përbërësit:

 • 15-20 lule bliri të thata
 • 1L ujë

  This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:

Lulet e blirit i vjelim në fillim të korrikut  dhe i lëmë të terren në një vend të errët. Në një litër ujë të vluar hedhim një grusht  çaj bliri dhe e lëmë të vlojë afër 15 min. Pastaj ia shtojmë një gotë ujë të ftohtë për të fituar ngjyrë.