Lista e gatimeve

Brumëra                            Ëmbëlsira                       Gjellëra

Flija                                                  Bakllava                                        Pilaf

Pite me spanaq                                Sheqerpare                                     Jahni

Pogaqe                                             Gurabija                                         Lakra me mish të terur

Kungullurë                                       Kadaif                                            Bishtaja – Boranija

Llokuma                                           Hashure                                         Kavurme

Qahi                                                  Hallvë                                            Pashaqyfte

Bakllasarem                                     Kulaq i gështenjave                      Tavë me bamje

Krelan me duqa                                Tambëloriz                                    Sarma

Mantija                                              Pelte me kompot frutash              Speca të mbushur

Petulla                                               Rovani – Padispajë                       Qyfte

Bukë shtëpie                                     Rovani me griz                              Bizele me mish viçi

Bukë kollomoqe                               Kajmaqin                                       Pasul

Përpeq                                               Sheqerpare të lehta                       Çervish me mish të pulës

Leçenik                                                                                                    Sarma me lakra turshi

Pitalka ramazani                                                                                     Tavë me tamël

Rasenik                                                                                                    Pulë me oriz 

Lakror misri me spanaq                                                                         Tavë me patëllxhan

Bukë qerepi                                                                                     

Pije                                     Kaftjall                            Sallata

Shurup trëndafili                               Mazë me speca                            Tarator

Kumështë                                           Gjizë me speca                             Sallatë verore me spec

Çaj bliri 

Kompot me fruta

Limonadë

Turshi                                 Reçel                           Paragjellë

Turshi                                                Reçel me kungull                      Djath i bardhë

Lakra turshi                                   Reçel me manaferra                     Lëng me speca

Pinxhur

Ajvar

Speca turshi me vaj, uthull dhe hudhër

Tranguj turshi

Çorbë dhe Supa

Çorbë me oriz

Supë pule me karrota

Çorbë me patate

Advertisements

2 thoughts on “Lista e gatimeve

  1. qysh me gjet receptin: Gjize me speca se n’flickr.com ke foto e gjizes me speca e preka llinkun per me ardh ne faqe dhe nuk e gjeta….

Sign Our Guestbook

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s