Kajmaqin

Përbërësit:IMG_5390

 • 8 vezë
 • 8 lugë gjelle sheqer
 • 1l qumësht
 • 3 lugë gjelle miell ose nisheste

Sherbeti:

 • 300gr. sheqer
 • 2 dl. ujë

Përgatitja:kajmaqin

Vezët i tundim mirë me sheqer dhe miell, pastaj ua shtojmë qumshtin pak nga pak duke i përzier vazhdimisht. Këtë masë e derdhim në tepsi të nxehtë, të lyer me vaj. Kajmaqini pjeket në temperaturë maksimale 30 – 40 min.  dhe pasi që të skuqet mjaft e nxjerim nga furra dhe ja derdhim sipër shërbetin cilin e vlojme paraprakishte 5 min. Kjo ëmbëlsirë servohet e ftohur.

Advertisements

Sarma me lakra turshi

sarma

Përbërësit:

 • 1 kokë lakre turshi
 • 1 kg mish të bluar
 • 2 qepë
 • 1 gotë oriz
 • 150 gr tlyn ose vaj
 • 1 lugë gjelle kripë
 • Biber t’kuq (1 lug gjelleje)
 • Biber t’zi (1 lugë qaji)

Përgaditja:

This slideshow requires JavaScript.

Mishin e bluar e kavërdisim me qepë dhe ua shtojmë orizin, kripën, biberin e  zi dhe  biberin e kuq sipas dëshirës. Me këtë mbushje i mbështjellim fletat e lakrës turshi pastaj sarmat e formuara i rreshtojmë në tenxhere në fundin e së cilës paraprakisht kemi shtruar disa fletë lakre. Sipër sarmave mund ti hedhim disa copëza mishi të thatë për t’iu dhënë aromë dhe  shije të veqant, pastaj ua shtojmë një  gotë ujë dhe yndyrën e shkrirë me biber të kuq. Tenxheren me sarma e mbyllim me kapak dhe e lëmë në zjarr të javashtë  2-3 orë . Sarmat e ziera  mund  ti fusim në furrë afër gjysmë ore për ti skuqur dhe rreshkur. Më parë sarmat servoheshin me bukë misri dhe turshi.

Tavë me tambël

tav

Përbërësit:

 • 1-1.5kg mish qengji
 • 500 -600gr oriz
 • 1L qumësht
 • 0.5l lëng nga zierja e mishit
 • 200 gr gjalpë ose1dl vaj
 • 1 lugë gjelleje kripë
 • Biber të zi

Përgatitja:

This slideshow requires JavaScript.

Mishin e qengjit e zijemë afër një orë në 2l ujë ku kemi hedhur një lugë gjelleje krip. Orizin të cilin e lajmë me ujë të nxehtë e kavërdisim me gjalpë, pastaj ia shtojmë qumështin e nxehtë, lëngun e mishit të zier (të nxëhtë), kripën dhe biberin e zi sipas dëshirës dhe tavën e fusim në furrë të nxehtë .Pas 20 min. e nxjerim tavën nga furra, e hedhim mishin e zier mbi orizin me qumësht dhe e kthejmë në furrë për afër 20 min. deri sa të skuqen mishi dhe orizi.

Speca turshi me vaj, uthull dhe hudhër

Përbërësit:

 • 10 kg speca
 • 2L ujë
 • 0.5 L vaj
 • 0.5 L uthull
 • 300 gr krip
 • 1 filgjan kafeje sheqer
 • 10 thelba hudhër
 • 10 karota
 • 2 tuba majdanoz

Përgatitja:

This slideshow requires JavaScript.

Specat i pastrojmë, i mbushim me nga një lugë çaji krip, i radhisim në tepsi dhe i fusim në furrë të nxehtë 10 – 15 min. Pastaj i nxjerim nga furra , i derdhim nga tepsia në enë të thellë, i shtypim me pjatë dhe e mbyllim enën me kapak. Ky veprim përseritet deri sa i vendosim të gjithë specat në enën perkatëse. Pastaj në një tenxhere i vlojmë 2 litra ujë, kripën ,vajin, uthullën dhe sheqerin, kështuqë lëngun (presollin) ta kemi të gatshëm për specat.
Specat i nxjerim nga ena e thellë dhe i vendosim në kavanozë të sterilizuar duke i shtuar karrota të grira, disa thelba hudhër dhe majdanoz. Kohë pas kohe ua hedhim nga një filgjan nga presolli i vluar. Kavanozët e mbushur me speca, i mbyllim mirë me kapakë, i mbulojmë me mbulesë të ngrohtë dhe ashtu të mbyllura i lëmë për 24 orë.

Përpeq

Perpeqi është një nga llojët e piteve shumë të pëlqyera në viset tona.

Përbërësit:

 • 7-8 petë  të  t’holluara
 • 150 gr gjalpë
 • 2 vezë
 • 300-500 gr djath taze
 • Ajkë  ose gjysmë teglle mazë
 • 0.5 L qumësht
 • 1-2 kripë

  This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:

Sëpari në enë të thellë I përzijmë vezët, dhjathin, ajkën dhe kripën. Në tepsinë e lyer me gjalpë i shtrijmë 2-3 petë të spërkatura me yndyrë dhe me qumësht, I shtojmë petët të mbetura të coptuara me dorë, pastaj e hedhim perzierjën e djathit me vezë dhe ajkë. Pasi që i hedhim sip  ër yndyrën dhe qumështin, përpeqin e fusim në furrë të nxehtë dhe e pjekim për afër 30 min.

Tavë me patligjana

Përbërësit:

 • 1 kg mish viçi
 • 3kg domate
 • 2 qepë
 • 2 speca
 • 2 patë lgjana të  zi
 • 150 gr gjalpë
 • 1-2 lugë  kripë
 • Bamje si pas deshirës

  This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:

Qepën e grijmë , e kavë rdisim dhe e hedhim  në tavë,  pastaj ia shtojmë  mishin. specat e grirë , domatet e qëruara dhe të  coptuara, patë lgjanat e zi, kripen dhe yndyrën.Tavën me domate e lë më  në  furrë  pë r afrë r 2 orë.  Koh pas kohe e përzijmë , dhe kur fillon të  reshkët atëher ia shtojmë  edhe bamjet . Tava me domate servohët e nxehtë  me sallatë , tarator ose turshi.

Kastraveca turshi

Në këto ditë vere me vapë kastravecat turshi jan mjaft të preferuara , siq jan përdorur edhe në kohërat e mëhershme gjër me sot .

Përbërësit:

3 kg kastraveca

2l ujë

1 filgjan kafeje kripë

This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:

Së pari e vlojmë ujin me kripë dhe e lëmë të ftohet gjer sa i vendosim  kastravecat në kavanoz. Kastravecat e pastruar i prejmë rathë rathë dhe I vendosim në enën prej qelqi. Si pas deshirës mund tua shtojmë disa speca të djegstë dhe biber të zi kokrra. Ujin e vëluar me kripë e hedhim të nxehtë mbi kastraveca,  e mbyllim enën mirë dhe ashtu e lëmë për disa ditë gjer sa të thartohen.

Leçenik

Leçeniku është një nga gatimet me miell misri  i preferuar në kuzhinën kosovare. Është i njohur edhe me emrin krelan misri

Përbërësit:

 • 1kg miell  misri
 • 3 tasa kos
 • 1 ajkë
 • 3 vezë
 • 200gr djath
 • 150gr puter të shrirë
 • 1lug  gjelle kripë
 • 1 pak. pluhur pecivë

  This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:

Mielli, kosi, vezët, kripa, djati dhe puteri i shkrirë perzihën mirë dhe zbrazën ne tepsi te lyer me yndyrë. Leçeniku pjekët afër 45 mn. në temperaturë prej 200 C dhe servohët me kosë, turshi, djathë  etj…

Djath I bardhë

Djathi I bardh fitohët nga qumështi I lopës, deles apo I dhisë. Prej  koëhrave të mëhërëshme gjër me sot djathi nuk mungonte në sofrat tona.

Përbërësit:

 • 3-5l qumësht
 • 1-2 lugë gjelle tharmë djathi
 • Kripë

  This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:

Qumshtit  të vakët I hedhim 1-2 lugë tharmë djathi, enen e mbulojmë me kapakë, e lëmë në vend të nxehtë  5-7  ore dhe pasi që fermentohet e hedhim në nape (cedillë) qe të kullohet. Pasi qe e lëshon hirrën, cedillën me shlirrë e vendosim në një drrasë siper cilës I vejmë një petë guri për të marë formën e shtypur. Djathin e njomë  e prejmë në copëza të cilat I kryposim dhe I rreshtojmë në shekë(kacë). Në disa treva tona djathi I bardhë është zënë edhe pa tharmë djathi por vetëm me shllirë.

Paçë me kokë viçi

Përbërësit:

 • 500 gr mish nga koka e viçit
 • 10 lugë miell
 • 1 dl vaj
 • 4 -5 thelba hudër
 • 1 lugë gjelle kripë.
 • Biber të kuq
 • Biber të zi
 • 1-2 lugë ufëll[s

  This slideshow requires JavaScript.

Përgatitja:

Kokën e viçit e pastrojmë dhe e zijmë me krip 60-90 min. Pasi që të ftohët e ndajmë mishin nga kockat dhe e bëjmë gati për paçën.

Miellin e kavërdisim në vaj gjer sa të fiton ngjyrë kafeje pastaj e përvloim me langun e mishit  të zier ose ujë të vluar (për afër një litër e gjysmë) dhe e përzijmë pa ndërpre me lugë druri,gjer sa të trashët. Paçën e lëmë të zihet në temperatur të ulët afër 20 min. Pastaj ia shtojmë mishin e copëtuar, hudrat, kripën, biberin e kuq të djegur në pak yndyrë, biberin e zi, 1-2 lugë ufëll, dhe e lëmë të zihet për 10 min. Paça me mish koke servohet e nxehtë, zakonisht si paragjellë.