Rreth meje

untitled - Copy

Jam Violeta Myftari, librare e lartë dhe fotografe. Kam lindur ne Shkup, tash jetoj në Prishtinë me familjen time. Kam burrin dhe katër fëmijë që kryesisht mirren me art.

Të gatuarit ishte pasioni im qysh në rininë e hershme, i trashëguar nga të dy prindërit e mij. Me kalimin e viteve po kërkoja një formulë, me të cilën do të mund ti ngrija e ti dokumentoja këto gatime, dhe fillova të fotografoj.  Kështu të fotografuarit u bë pasioni im i dytë, përmes të cilit arrita të përjetësoj të gjithë përvojën dhe traditën e gatimit.

Një fotografi e bukur është njësoj si një gatim i shijshëm, mund të shijohet, por asnjëherë të interpretohet me fjalë.

 

Advertisements

40 thoughts on “Rreth meje

 1. Tezja Violeta, bravo per punen dhe mundin. Gatimet tuaja dukeshin pertej shijes se mire. Shpresoj qe te gjithe t’i praktikojme keto reçeta neper shtepite tona, dhe tradita e gatimeve shqipetare te vazhdoje pergjithone.

 2. Jo pse te kam nane, po ne asnje restoran ne bote ska si gatimet tua. Faleminderit qe po gjen kohe me na perjetesu gatimet me keto foto kaq te bukra. Kjo qe po na dhuron ti sot, neser do te jete thesar qe une do te ja percjell femijeve te mi. Mburrem me ty, te dua shume

 3. Do te ishte mekat po mos te komentoja kete faqe aq te bukur, te nje personi i cili me shume mund dhe kreativitet na mundeson te vazhdojme traditen tone shqiptare ne kuzhine. Tezja Violeta, ti je e mrekullueshme! Kam respekt ndaj teje dhe shpresoj qe puna jote do te vleresohet anembane viseve shqiptare.

 4. I am so proud of you and your art . I love everything what your hand make. It is amazing how talented you are . You share with us your passion and your heart. Everything you make is beautiful just like your heart. I miss being close to you and , but I love you and support you from a distance. Your loving sister Luljeta July 20,2012 at 9:45

 5. ju pershendes nga zemra zonja violet me deshir te madhe tash e tutje do tju percjell sepse sonte rastesisht ne internet per her te par ju pash dhe me pelqyen shum kshillat e juaja edhe pse jetoj ne turqi jam nga kosova dhe ne shum raste ushqimin kosovar e preferoj e dhasht i lumi zot deri ne vdekje sheq dore nga ushqimi dhe tradita shqiptare ju pershendet igballja nga brusa turqi

 6. Shkelqyeshem! Te lumte! Do ishte mire sikur keto reçeta te perktheheshin edhe ne gjuhe te huaja, sidomos ne anglishte, gjermanishte dhe frengjishte. Ju befte mire! Flm per receten

 7. Shum gjat kam kerkuar ne internet gatime tipik shqiptare, ju flm shum per ket webfaqe. Dhe ju lumte qe i keni postuar kaq shume receta te ndrryshme. Une jam e struges, por jam martuar ne kosov dhe shum gjeja ka qe i gatuajn ne kosov pak me ndrryshe.Psh. se kam ditur qvar esht kerlan me duqa…Ju pershendes dhe edhe njeher ju falemnderoj shum.

 8. Ju pershendes zonja Drita per her te par po I shoh gatimet e tua te lumshin duart se shum shum po me pelqejn dhe dot ti provoj me I maru falmderit qe na ke than mundsin me I marr recetat

 9. E nderuara zonja Violeta , ju arritet te me formesoni te jem nje grua e persosur , pasiqe dihet se karakteri i fort i nje gruaje varet edhe nga vet kuzhina apo gatimi i saj , ndersa ju na i dhate at mundesi qe ta thyejm kete tabu duke mos pasur guxim te peergatisim pasiqe nuk dime, ju me te vertet jeni per tu lavderuar, dhe me nje krenari te fort them me vete E QME DUHET VJEHRRA KUT TASHME PER TME MESUAR GATIMET KAM SAJTIN ME GATIME SHQIPTARE TE ZONJES VIOLETA , dhe keshtu mbaron tregimi im duke ju ruajtur perhere ne zemr pasiqe nga ju mesova aq shume saqe askush kurr sdo tme mesonte, me respekt anita avdijaj smajli nga zvicrra

 10. Ju falenderoj të gjithëve për këto komente të bukura. Janë këto komente inkurajuese ato të cilat më shtyjnë të vazhdoj me nismën time për të bërë një përmbledhje sa më të pasur me receta të gatimeve tipike shqiptare të cilat mendoj ti botoj në një libër.

 11. pershendetje zonja e nderuar vjoleta sod per her te par hasa ne kit faqe te gatimit ju faliminderoj per te gjitha ato reqeta qe i kishe shkruar me te vertet ishin shum te kjarat ju pershendes nga holanda

 12. Faleminderit, për këto reçeta shumë praktike dhe shumë të kjarta. Më këto foto po më kujton fëmirin time kur atëherë nëna ime ka pregaditur për neve.

 13. Esselam Alejkum Enderum Zoneje Violeta Myftari. Te për gezoj shume per faqen tuaj te shkelqyeshme me te verte. ishin recete shume te qellure por dhe te shpegura shume mire. Inshalla me ndihm e allahu do te boton dhe liberin tuj qe te kem ne shpij cdo nene si ato qe jeton jash dhe bernda kosoves. Allahu thote ;. Kush bën vepër të mirë, qoftë mashkull ose femër, e duke qenë besimtar, Ne do t’i japim atij një jetë të mirë (në këtë botë), e (në botën tjetër) do t’u japim shpërblimin më të mirë për veprat e tyre. Ju deshir pune te mbar dhe sukese me te tutjeshem e nderum Violeta Myftari. Allahu ju shperblefte per mundin tuj se japine per hir te tij, dhe per te mesura nga prevoja juja se keni sa me shume qofte mashku apo femer. Me respekte dhe nderim per ty. Drenic.

 14. tek tash e gjeta ket faqe dhe jam shum e lumtur si e gjeta.Se disa her kam lyp rezepta shqiptarve ne internet.
  Dot mundohem disa rezepta me i kreju.
  Sod po i provoj Gurabijat.
  Falimenddrit shum per ket Faqe.

  Pershendetje

 15. kjo esht ide e mir po nuk i pash shum gatime te nenave tona shqiptare perveq atyre ma te njohura si flija epitja mendoj qe sot esht e nevojshme me dit edhe shum receta tjera qe femijet tan te han ushqim te shendetshem . Reqelna te ndryshem turshi nga me te ndryshmet jan edhe sallata te ndryshme pem te thara qe esht si molla e kumbulla e me pastaj me i zi esht nje leng shum i shendetshem me pi gjithashtu rasoji nga lakra e bardh ose e kuqe edhe ma e mir ju lutem postoni edhe kesi lloj receta per ata qe nuk kan jetu ne kosove

 16. Me vjen shume mire qe keni marre vendimin ta krijonin ket webfaqe te mrekushme jam shume mirnjohse me fund nje faqe me reqeta tradicionale ju deshiroj sukse ne te ardhmen

 17. Shume te faleminderit per faqen tende sidomos per neve fillestaret qe po mesohemi me gatu eshte teper informative! Receta te thjeshta, te kuptueshme dhe me siguri shume te shijshme! 🙂

 18. Rrofsh Violeta! Jam e lindun në Belgjik (generata tretë …) me fal nejse nuk po shkruj shqipë shume mirë.
  Ma qite mallin e gatimet si e bëshin tezet dhe mami … Shumë shumë faliminderit, tash do të mësoj edhe une 😉
  vazhdo të lutëm 😉
  Pershëndetje nga Belgika

 19. Lume komentet si ky i yti me prekin emocionalisht pasi qe me kete e kuptoj se mesazhi ka arritur aty ku e kam qellimin, pra t’a dokumentoj trashegemine tone te pasur shpirterore, dhe t’ua servoj gjeneratave te reja. Ju falemnderit te gjithve per keto komente te bukura dhe motivuese.

 20. All-llahu ju shperblefte me cdo te mire ne jete,per punen e dobishme qe po e beni paqi shendet,dhe jete te gjate sepse me te vertet na duhen shume femrat punetore,dhe te vyesheme si ju .Ju pershendes,All-llahu ju ruajt.

 21. Ju faliminderit për gjithë gatimet që i ndani me ne. Qe një vitë vizitoj faqen tënde për konsulltim kur më merr malli për ushqim shqiptar. Fotografit tua e bëjnë gatimin aq më të lehtë.

 22. Pershendetje, komplimente per kete faqe dhe punen tende. Deshta te pyes keni ndonje liber te publikuar ku permledhen receptat?

 23. E nderuar,
  Te lumt per kete faqe e sidomos per origjinalitetin si ne shkrim ashtu edhe ne spjegim. Mos e le me kaq, vazhdo 🙂

 24. Pershendetje ,rastesisht e gjeta kte faqe ne google e hapa dhe pash gjera qe doja ti dija .te lumshin duart ,e kam si pik referimi .FALEMINDERIT

 25. Zonja Violeta,
  Faleminderit per mundin qe e keni ba me e da me ne kete faqe me gatimet tua e tonat 🙂
  Se sa e randsishme asht krejt kjo per mu mundet me e tregu fakti qe motra jeme dhe nana jane ne pushim prej qe e kam zbulu kete faqe :))) kjo sepse gati per çdo dite i kam lodhe tu i thirre ne telefon e tu i pyt se qysh bahet kjo e ajo :), e tash, fale jush, po i baj tanat vete. Natyrisht, shija me tamam halal lype me u permiresu por step by step 🙂
  Ju pergzoj per nismen ❤

 26. Jam shume e gezuar qe kam gjetur kete bllog. Do kenaqem duke pare recetat dhe duke i krahasuar me ato te miat. Gezohem qe u njohem. 😀

 27. Hej!
  Per mu qe jam e rritne ne gyrbet shum vshtir me vjen do ushqime me i bo. ..Harroj shpesh qysh duhet me i bo!! SHUM faliminderit per kete faqe aq serioze aq e mir. Pom pelqen qe e ke shkru sa grad ne shporet e sa kOH, kjl me ka mungu ne tjera faqe ne internet!!!

  Shum faliminderit e po e vrej qe e paske passion gatimin! ! Dhe ko me visit ket faqe me kenaqsi!!

Sign Our Guestbook

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s